Utställningar som vi anmält till samt resultat 

 

Pjotr: Dalälvskatten 30 sep, Östfoldkatten 14-15 okt, Birka kk 11 nov,

Adelkatten 2-3 dec

 

Elsie: Dalälvskatten 30 sep, Östfoldkatten 14-15 okt, Birka kk 11 nov,

Adelkatten 2-3 dec

 

Ottilija: Dalälvskatten 30 sep, Östfoldkatten 14-15 okt, Birka kk 11 nov,

Adelkatten 2-3 dec

 

 


 

GIP SC S*Klintgården's Pjotr Timf, SIB n 09 22 DVM

 

170902 Mellansvenska kk, Charles Spijker, kl 6, GRAND INTERNATIONELL PREMIER, 

BIV-K, NOM (1 röst)

170819  Sundsvalls kk, Annette Sjödin, kl 6, CAGPIB, BIV, NOM

170604  Nerikes kk, Annika Berner, kl 6, CAGPIB

170513  Gestrica kk, Mats Askett, kl 6, CAGPIB, NOM (1 röst)

170430  SW Trondheim, Lone Lund, kl 6, CAGPIB, BIV-K, NOM (ingen röst i panelen)

170423  Västerås kk, Anne Veland, kl 6, CAGPIB, BIV-K, MOM, BEST IN SHOW GalenGalenGalen (4 av 6 röster)

170311  Stockholms kk, Allesandro Ghibaudo, kl 6, CAGPIB             

161211  Adelkatten, Kristiina Rautio, kl 6, CAGPIB

 

161210  Adelkatten, Boris Lupan, kl 8, INTERNATIONELL PREMIER

161119  Birka kk, Caroline Stoa, kl 8, CAPIB, NOM

161015  Hälsingekatten, Aliosha Romero, kl 8, CAPIB, BIV-K

 

161001  Dalälvskatten, Jörgen Frithiof, kl 10, PREMIER

160903  Mellansvenska kk, Glenn Sjöbom, kl 10, CAP, BIV-K, NOM (1 röst i panelen), DVM

160820  Sundsvalls kk, Mats Askett, kl 10, CAP

 

151114  Hälsingekatten, Ireneusz Pruchniak, kl 3, SUPREME CHAMPION

151031  Alfakatten, Glenn Sjöbom, kl 3, CACS, BIV, BEST IN SHOW GalenGalenGalen

150927  Dalälvskatten, Alessandro Ghibaudo, kl 3, CACS, BIV

150926  Dalälvskatten, Veikko Saarela, kl 3, CACS, BIV

150823  Järva kk, kl 3, ABS

150822  Järva kk, Mats Askett, kl 3, CACS, NOM

150802 TERAK, Skien, Olga Komissarova, kl 3, CACS, NOM

150801  TERAK, Skien, Anne-Gro Edström, kl 3, CACS, BIV

150628  Värmlands kk, Aliosha Romero, kl 3, CACS

150627  Värmlands kk, Eva Porat, kl 3, CACS

150606  Nerikes kk, Lena Björkander, kl 3, CACS, BIV 

150517  Gestrica kk, Yan Rocha Folch, kl 3, CACS, NOM (1 röst)

 

150516  Gestrica kk, Maud Olsen Johansson, kl 5, BIV, GRAND INTERNATIONELL CHAMPION

150502  Västerås kk, Marteinn Tausen, kl 5, CAGCIB, BIV, NOM (1 röst)

150404  Göteborg, SW 2015, Anne Köhn, kl 5, Ex 2

150315  Riga Lettland, Martti Peltonen, kl 5, CAGCIB

150314  Riga Lettland, Alexey Schukin, kl 5, CAGCIB

150221  Östkatten, kl 5, Glenn Sjöbom, CAGCIB, BIV, NOM 

150104  Fräsets kk,  Anne Veland, kl 5, CAGCIB 

150103  Fräsets kk, Mats Askett, kl 5, CAGCIB, BIV, NOM
141115  Hälsingekatten, Hannah Jensen, kl 5, CAGCIB

140928  Dalälvskatten, Lena Björkander, kl 7, INTERNATIONELL CHAMPION

140927  Dalälvskatten, Robert Lubrano, kl 7, CACIB
140913  Scndinavian Winner, Oslo, Louis Coste, kl 7, CACIB

140906  MellanSvenska kk, kl 9, CHAMPION
140824  Järva kk, Mats Askett, kl 9, CAC
140823  Järva kk, Lene Glem, kl 9, CAC

140802  Medelpads kk, Ireneusz Pruchniak, kl 11, Ex 1, NOM, BEST IN SHOW GalenGalen
140720  Kk Mitt Norge, SW 2014, Veikko Saarela, kl 11, Ex 1, BIV-T, NOM
140719  Kk Mitt Norge, SW 2014, Bertil Johansson, kl 11, Ex 1, NOM + Bästa ungdjur i Sibirspecialen
140615  Uppsala kk, Mats Askett, kl 11, Ex 1
140614  Uppsala kk, Yan Roca Folch, kl 11, Ex 2

140504  Storsjökatten, Hanne Sofie Sneum, kl 12, Ex 1, NOM
140503  Storsjökatten, Michael Edström, kl 12, Ex 1
140427  Sundsvalls kk, Donatello Mastrangelo, kl 12, Ex 1, BIV, NOM
140426  Sundsvalls kk, Grazyna Laskowska-Malaga, kl 12, Ex 1, BIV, NOM (1 röst)
140406  Björkstakatten, Lene Glem, kl 12, Ex 1, BIV, NOM
140405  Björkstakatten, Minna Krogh, kl 12, Ex 1, NOM
140309  Stockholms kk, Åsa Hammarlund, kl 12, Ex 1
140308  Stockholms kk, Maud Johansson, kl 12, Ex 1, BIV
140215  Nerikes kk, Martti Peltonen, kl 12, Ex 1. BIV

 

PR CH SE*Edalund's Elsie, SIB n 09 24

 

170819  Sundsvall kk, Annette Sjödin, kl 8, CAPIB

 

170829  Speed Cat, Eva Porat, kl 10, PREMIER

170618  Uppsala kk, Yan Roca Folch, kl 10, CAP, NOM

170430  SW Trondheim, Lone Lund, kl 10, CAP

 

170312  Stockholms kk, Vladimir Isakov, kl 7, CACIB, NOM

170121  Nerikes kk, Caroline Stoa, kl 7, CACIB, BIV, NOM

 

161211  Adelkatten, Kristiina Rautio, kl 9, CHAMPION, BIV

161210  Adelkatten, Boris Lupan, kl 9, CAC

160123  Nerikes kk, Hanna Jensen, kl 9, CAC, BIV

 

151122  Birka kk, Marie Westerlund, kl 11, Ex 1, BIV-J

151115  Hälsingekatten, Malin Sundqvist, kl 11, Ex 1

151114  Hälsingekatten, Ireneusz Pruchniak, kl 11, Ex 1, BIV-T, NOM (3/7 röster, utslagsröst)

151031  Alfakatten, Glenn Sjöbom, kl 11, Ex 1, BIV-J, NOM (1 röst)

151024  Malmö, WW 2015, Veikko Saarela, kl 11, Ex 1, BIV

150927  Dalälvskatten, Stephanie Serrai, kl 11 (Fick en superbedömning men inget resultat då

              hon ska färgändras igen)

150926  Dalälvskatten, Åsa Hammarlund, kl 11, Ex 2

 

150905  MellanSvenska kk, Eva Porat, kl 12, Ex 1

150823 Järva kk, Solvalla, Hannah Jensen, kl 12, Ex 2

150822  Järva kk, Solvalla, Jörgen Frithiof, kl 12, Ex 1, BIV, NOM

150802  TERAK, Skien, Louis Coste, kl 12, Ex 1, BIV, NOM

150801  TERAK, Skien, Minna Krogh, kl 12, Ex 1, BIV, NOM, BEST IN SHOW GalenGalen

150628  Värmlands kk, Forshaga, Åsa Hammarlund, kl 12, Ex 1

150627  Värmlands kk, Forshaga, Malin Sundqvist, kl 12, Ex 1

 

S*Spinnsibb's Ottilija Timf, SIB n 24

 

170902  Mellansvenska kk, Caroline Stoa, kl 9, Ex 2 (pälslös, men det ta'r sig)

170819  Sundsvalls kk, Anne Veland, kl 9, Ex 3 (pälslös)

170618  Uppsala kk, Donatella Mastrangelo, kl 9, CAC

170604  Nerikes kk, Lena Björkander, kl 9, CAC

 

170514  Gestrica kk, Mats Askett, kl 11, Ex 1, BIV, NOM (2 röster)

170513  Gestrica kk, Carles Spijker, kl 11, Ex 1, BIV, NOM (1 röst)

170430  SW Trondheim, Veikko Sarela, kl 11, Ex 2 (3)

170325  Östkatten, Sirpa Lindlöf, kl 11, Ex 2 (2)

170312  Stockholms kk, Cristiano Sandon, kl 11, Ex 1, BIV, NOM

170311  Stockholms kk, Magdalena Kudra, kl 11, Ex 1, BIV, NOM, BEST IN SHOW GalenGalenGalen

 

170121  Nerikes kk, Martti Peltonen, kl 12, Ex 1, BIV, NOM (2 röster)

 

 

  

PR SC S*Klintgården's Anne Bonny, SIB f 09

 

160521  Gestrica kk, Donatella Mastrangelo, kl 8, CAPIB

 

160127  Fräsets kk, Åsa Carnbrand, kl 10, PREMIER

50927  Dalälvskatten, Åsa Hammarlund, kl 10, CAP

150926  Dalälvskatten, Stephanie Serrai, kl 10, CAP, NOM

 

150221  Östkatten, kl 1, Michael Edström, HP

140615  Uppsala kk, Annelie Persson, kl 1, HP, BIV, NOM

 

140427  Sundsvalls kk, Glenn Sjöbom, kl 3, SUPREME CHAMPION, BIV

140426  Sundsvalls kk, Donatella Mastrangelo, kl 3, CACS, BIV, NOM

140309  Stockholms kk, Michael Edström, kl 3, CACS, BIV, NOM

140308  Stockholms kk, Annelie Persson, kl 3, Ex 2

140215  Nerikes kk, Lena Björkander, kl 3, CACS

121103   Gestrica kk, Bertil Johansson, kl 3, Ex 1 %
111120   Järva kk, Jörgen Frithiof, kl 3, CACS
111105   NORAK, Kristiina Rautio, kl 3, CACS
111002  Dalälvskatten, Bästa Avelshona, BIS
111002  Dalälvskatten, Raymond A Saetre, kl 3, CACS
111001   Dalälvskatten, Bästa Avelshona, BIS
111001   Dalälvskatten, Alexey Shchukin, kl 3, CACS
110917   Mellansvenska kk, Annelie Persson, kl 3, CACS, BIV, NOM
110910   Scandinavian Winner, Karl Preiss, kl 3, CACS
110109   Fräsets kk, Charles Spijker, kl 3, CACS

110108    Uppsala kk,  Sirpa Lindelöf, kl 5, GRAND INTERNATIONELL CHAMPION
101212    Birka kk, Lee Selassa, kl 5, CAGCIB  
101211    Birka kk, Kristiina Rautio, kl 5, CAGCIB
101114    Järva kk, Robert Lubrano, kl 5, CAGCIB
100926  Dalälvskatten, Maud Olsen-Johansson, kl 5, Ex 2
100829  Gestrica kk, Anne Veland, kl 5, CAGCIB
      

100828  Gestrica kk, Jörgen Frithiof, kl 5, CAGCIB

100801  Klöset kk, Maud Olsen-Johansson, kl 5, CAGCIB

100704  Kk Midt Norge, Dorthe Kaae, kl 5, CAGCIB

 

100703  Kk Midt Norge, Albert Kurkowski, kl 7, INTERNATIONELL CHAMPION

100620  Uppsala kk, Lene Glem, kl 7, CACIB

100619  Uppsala kk, Eva Porat, kl 7, CACIB

 

100523   Sundsvalls kk, Maud Olsen-Johansson, kl 9, CHAMPION, BIV-T
100509   Fräsets kk, Dorte Kaae, kl 9, Ex 2
100502   Lirak, Norge, Charles Spijker, kl 9, CAC
100501   Lirak, Norge, Grazny Laskowzka-Malaga, kl 9, CAC

 

100403   Birka kk, Anne Köhn, kl 11, Ex 2
100214   Alfakatten, Maud Olsen-Johansson, kl 11, Ex 2
100130   Nerikes kk, Anette Engvall, kl 11, Ex 2

 

091128   Birka kk, Aasee Nissen, kl 12, Ex 2
091108   Stockholms kk, Maud Olsen-Johansson, kl 12, Ex 1, BIV
091017   Alfakatten, Sirpa Lindelöv, kl 12, Ex 1, BIV
090927  Dalälvskatten, Charles Spijker, kl 12, Ex 1
090913  Gestrica kk, Kristiina Rautio, kl 12, Ex 1
090912  Gestrica kk, Anne Köhn, Kl 12, Ex 1


SP IC S*Marinette's Kerstin, SIB n

  

161119  Birka kk, Marteinn Tryggvasson Tausen, kl 2, HP

161015  Hälsingekatten, Henry Hornell, kl 2, HP

161001  Dalälvskatten, Jörgen Frithiof, kl 2, HP, NOM

160903  Mellansvenska kk, Magdalena Kudra, kl 2, HP

160522 Gestrica kk, Tellervo Kass, kl 2, HP, NOM

160521  Gestrica kk, Fabio Brambilla, kl 2, HP

160326  Stockholms kk, Michael Edström, kl 2, HP

160228  Fräsets kk, Alexy Shchukin, kl 2, HP

160123 Nerikes kk, Annelie Persson, kl 2, HP, NOM

 

151122  Birka kk, Geir Edvardsen, kl 4, NOM, SUPREME PREMIER

151114  Hälsingekatten, Malin Sundqvist, kl 4, CAPS, NOM

151031  Alfakatten, Anne Veland, kl 4, CAPS, NOM (1 röst)

1501024  Malmö, WW 2015, Geir Edvardsen, kl 4, CAPS, NOM

150927  Dalälvskatten, Åsa Hammarlund, kl 4, CAPS, NOM

150926  Dalälvskatten, Michael Edström, kl 4, CAPS, NOM

150905  MellanSvenska kk, Jaana Jyrkinen, kl 4, CAPS, NOM

150823  Järva kk, Mats Askett, kl 4, CAPS

150822  Järva kk, Michael Edström, kl 4, CAPS

150802 TERAK, Skien, Olga Komissarova, kl 4, CAPS, NOM, BEST IN SHOW GalenGalen

150801  TERAK, Skien, Minna Krogh, kl 4, CAPS, NOM

 

150628  Värmlands kk, Åsa Hammarlund, kl 6, GRAND INTERNATIONELL PREMIER

 150627  Värmlands kk, Malin Sundqvist, kl 6, CAGPIB, NOM

150606  Nerikes kk, Aliosha Romero, kl 6, CAGPIB, NOM

150617  Gestrica kk, Dorte Kaae, kl 6, CAGPIB

150616  Gestrica kk, Maud Olsen Johansson, kl 6, CAGPIB, NOM 

150502  Västerås kk, Åsa Hammarlund, kl 6, CAGPIB

150404  Göteborg SW 2015, Annelie Persson, kl 6, CAGPIB

150315  Riga Lettland, Martti Peltonen, kl 6, CAGPIB

 

150314  Riga Lettland, Vladimir Isakov, kl 8, INTERNATIONELL PREMIER 

150307  Stockholms kk, Annelie Persson, kl 8, CAPIB, NOM

150103  Fräsets kk, Sirpa Lindelöf, kl 8, CAPIB, NOM

 

141115  Hälsingekatten, Åsa Hammarlund, kl 10, PREMIER
140928  Dalälvskatten, Lena Björkander, kl 10, CAP
140927  Dalälvskatten, Zvezdan Memedov, kl 10, CAP

140215  Nerikes kk, Lena Björkander, kl 5, CAGCIB
131026  Ålborg, Danmark, WW 2013, Kristina Rautio, kl 5, CAGCIB, BIV

130928  Dalälvskatten,  Åsa Hammarlund, kl 5, CAGCIB
130914  Östkatten,  SW 2013, Hannah Jensen, kl 5, CAGCIB
130728 TERAK, Skien, Aase Nissen, kl 5, CAGCIB

130727  TERAK, Skien, Alexey Shchukin, kl 7, INTERNATIONELL CHAMPION
130707  Gestrica kk, Anne Köhn, kl 7, CACIB, NOM

130706  Gestrica kk, Mats Askett, kl 7, CACIB

130629  Sundsvalls kk, Bertil Johansson, kl 9, CHAMPION
130608  Birka kk, Raymond A Saetre, kl 9, CAC

130525  Hälsingekatten, Mats Askett, Kl 9, CAC

130511  Uppsala kk, Veikko Saarela, kl 11, Ex 1
130505  Lirak, Norge, Maud Olsen Johansson, kl 11, Ex 1
130504  Lirak, Norge, Marek Chadaj, kl 11, Ex 1
130331  Stockholms kk, Robert Lubrano, kl 11, Ex 1
130309  Speedcat, Maud Olsen Johansson, kl 11, Ex 1

130119   Järva kk, Michael Edström, kl 12, Ex 1
130106  Fräsets kk, Karl Preiss, kl 12, Ex 1 NOM
130105  Fräsets kk, Dorte Kaae, kl 12, Ex 1